а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бари

барат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Вари малку, до извесен степен.
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Баба ми бари пиперки секоја година.
2. (се бари) Се вари до извесен степен.
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Виршлите се барат неколку минути.
Изведенки
барење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи