а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баритон

мн. баритони
Вид збор: Именка, машки род
1. Машки глас меѓу бас и тенор, длабок тенор или висок бас.
Англиски: baritone Албански: bariton
Употреба: Музика и танц
Примери:
Го чув пробивниот баритон на отецот.
Зборуваше со длабок баритон.
2. Пејач со таков глас.
Англиски: baritone Албански: bariton
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи