а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барикада

мн. барикади
Вид збор: Именка, женски род
1. Преграда направена од разни предмети како засолниште при улична борби.
Англиски: barricade Албански: barikadë
Употреба: Воен термин
Примери:
Тој со другарите ќе прави барикади, ќе ги одбиваат јуришите на напаѓачите.
2. Изложена положба во политичка борба.
Англиски: barricade Албански: barikadë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е секогаш прв на барикадите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи