а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бариера

мн. бариери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12386
брана, пречка, преграда
Англиски: barrier
Примери:
Двете пречки, ровот и бариерата, беа поминати лесно.
Освојувачите на Австралија не наидоа на никакви бариери.