а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барз

барзиот
Вид збор: Придавка
1. Назив за коза или за овца со бели пруги по главата или по телото.
2. Назив за човек со прошарена коса побелен во косата.
Изведенки
барзав прид.
барзавиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи