а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баретка

мн. баретки
Вид збор: Именка, женски род
Тркалезна или аглеста капа без штит.
Англиски: beret
Примери:
Дојде млада жена со баретка на главата.
Луѓето беа со накривени баретки.
Изрази
Зелени баретки - сили на Обединетите нации за раздвојување на завојувани страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи