а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барелјеф

мн. барелјефи
Вид збор: Именка, машки род
Вајарско дело на камена, на метална или на дрвена подлога, каде што фигурите се со блага издаденост над рамната површина.
Англиски: relief
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Барелјефот на Антонијан е изработен на италијански мермер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи