а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бард

мн. бардови
Вид збор: Именка, машки род
1. Народен поет и пејач кај старите Келти што пеел во придружба на харфа.
Англиски: bard Француски: barde Албански: rapsod
2. Првенец, најугледен претставник, во уметноста или во книжевноста.
Англиски: bard Француски: barde Албански: rapsod
Примери:
Меѓу живите веќе го нема Георги Божиков - бардот на македонската оперска сцена.
Марко Цепенков беше народен бард на Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи