а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барбут

мн. барбути
Вид збор: Именка, машки род
Хазардна игра со зарови.
Турски: barbut
Примери:
Играше барбут и покер.
Изведенки
барбутски прид.
барбутскиот
Пример: барбутски зарчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи