а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бара

бараат; барав, бараше; барал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 177
1. Сака, посакува нешто од некого; му сака нешто на некого.
Англиски: request Албански: kërkon
Примери:
Гостите бараа вечера од домаќинот.
Тој му бараше само еден сок, ништо друго.
2. Изискува, има потреба за нешто.
Англиски: wish Албански: lyp
Примери:
Обичајот бара така да се каже и така да се одговори.
Душата му бара починка.
Бара спас, бара утеха, бара прием.
3. Настојува да најде некого или нешто.
Англиски: search Албански: kërkon
Примери:
Ги бараше децата.
Си го бараше чедото.
Го бара изворот.
4. (се бара) Се труди, прави напор да се најде, да се осознае, да се открие себеси.
Англиски: seek Албански: përpiqet të kërkoj
Примери:
Ако е во прашање талент, нека се бара пак себеси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК