а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бара

мн. бари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9097
Застојана вода во подлабоко место на површината на земјата.
Англиски: pond Албански: kënetë, moçal
Употреба: Географија
Примери:
Жабите крекале во барите околу селото.
Стапнал во некоја кална, смрдлива бара.
Изведенки
1. баричка ж.
мн. барички
дем.
2. бариште ср.
мн. баришта
аугм.
3. барска прид.
барскиот
Пример: барски птици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК