а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барање

мн. барања
Вид збор: Именка, среден род
1. Документ со кој нешто се бара од надлежен орган, молба, претставка.
Англиски: request Албански: kërkesë
Употреба: Административен термин
Примери:
Пристигнаа многу барања за потрошувачки кредити.
2. тражење
Англиски: searching Албански: kërkim
Примери:
По многу барања и настојувања, полицијата го пронајде виновникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи