а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барател

мн. баратели
Вид збор: Именка, машки род
Тој што бара нешто.
Англиски: seeker
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
лажен барател на азил
Изведенки
барателка ж.
мн. барателки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи