а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барака

мн. бараки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1507
Ниска зграда од штици што служи за живеење или привремено сместување.
Англиски: barrack Турски: baraka
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Луѓето живеле во оставените бараки.
Работниците се сместени во една барака.
Изведенки
баракче ср.
мн. баракчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК