а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баражен

баражниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36113
интензивен, концентриран
Употреба: Воен термин
Примери:
Се враќаат назад низ баражен оган од двете страни на фронтот.
Изрази
Баражен оган - топовска стрелба што го спречува приближувањето на непријателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК