а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бараба

мн. бараби
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23406
Разбојник, арамија, никаквец, пропаднат човек.
Англиски: crook
Употреба: Разговорно
Примери:
Еден бараба ми ја украде чантата.
Ноќе по улиците шетаат пијани бараби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК