а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барабан

мн. барабани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10681
1. Ударен музички инструмент со цилиндрична форма, обложен од двете страни со кожа.
Англиски: drum Албански: trumpetë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Барабаните бијат зачестено.
Се слушаа глуви удари на барабан.
2. Дел од машина, апарат во вид на цилиндер.
Англиски: drum Албански: daulle, çikrik
Употреба: Технологија
Изведенки
барабанче ср.
мн. барабанчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи