а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барабанџија

мн. барабанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26826
1. Тој што удира на барабан во оркестар, музичар што исполнува партии за барабан.
Англиски: drummer Албански: trompetist
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој бил царски барабанџија.
Седумте барабанџии ги удрија барабаните.
2. Службен известувач што се огласувал со барабан.
Англиски: barker Албански: lajmëtar me daulle
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК