а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барабани

барабанат; барабанел; барабанеше
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35632
Удира на барабан.
Англиски: drum
Примери:
Барабанеше со прстите.
Почна да барабани.
Изведенки
барабанење ср.
глаг. им.