а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бап

Вид збор: Извик
Ранг: 50736
За подражавање звук (обично ненадеен) што се слуша при брз пад на нешто или при удар со тап предмет.
Примери:
Скокна од крушата и на земјата направи - бап!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК