а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баптист

мн. баптисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47014
Припадник на Сојузот на баптистите, кој проповеда доброволно крштавање само на возрасни луѓе.
Англиски: Baptist
Употреба: Религија
Примери:
приврзаник на баптизмот
Не е лесно да се согледа учењето на баптистите.
Изведенки
1. баптистка ж.
мн. баптистки
2. баптистички прид.
баптистичкиот
Пример: баптистички свештеник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК