а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баптиса

баптисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се умори, премали, се истошти.
Употреба: Разговорно
Примери:
На коленици баптисала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК