а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баптизам

(едн.) баптизмот
Вид збор: Именка, машки род
анабаптизам
Англиски: baptism
Употреба: Религија
Примери:
Баптизмот го исповедаат повеќе од 100 илјади жители во земјата.
Во Исламот не може да постојат состојби како што е баптизмот, верување во човекот како спасител, за да влезе верникот во рајот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК