а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бапка

бапкаат; бапкал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38648
1. Удира некого со нешто.
Англиски: knock Албански: godas, qëlloj
Примери:
Го бапка затвореникот со тупаници.
Го бапка во грбот.
Ќе те бапнам по бабурата.
2. (се бапка) Се удира.
Англиски: beat Албански: rrah, godas
Примери:
Се бапкаше во градите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК