а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баобаб

мн. баобаби
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34863
Африканско дрво што расте во саваните.
Латински: Adansonia digitata Англиски: baobab
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК