а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банџи

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Скокање од високо место со нозете врзани со еластично јаже.
Англиски: bungee
Употреба: Неменлив збор , Спорт
Примери:
Велат дека штом еднаш се изведе банџи-скок, тоа мора пак да се повтори.
Таа решила да скока банџи во Истанбул.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи