а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бански

Види и: бан (м.)
банскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на бан.
Употреба: Историја
Примери:
Викна банскиот капетан.
Се појави чета бански хусари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи