а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банов

бановиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа на бан.
Употреба: Историја
Примери:
Зел банова ќерка.
Стоел под бановото знаме.
Пребледна намесникот банов.
Изведенки
бановски прид.
бановскиот
бански
FlexiMac
 менување на македонски глаголи