а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бановина

мн. бановини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16624
Област со која управува бан.
Примери:
Живееше во една земја, во една нејзина бановина.
Ја запозна бановината со сите нејзини драми.
Вардарска бановина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК