а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкротство

(едн.) банкротството
Вид збор: Именка, среден род
Распаѓање на деловниот систем на стопанска огранизација во ситуација во која што со својот имот веќе не е во состојба да ги намирува обврските.
Англиски: bankruptcy Албански: bankrotim, falimentim
Употреба: Економија
Примери:
По банкротството на претпријатието вработените останаа на улица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи