а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкомат

мн. банкомати
Вид збор: Именка, машки род
Автомат од кој можат да се вршат банкарски трансакции.
Англиски: teller machine Албански: bankomat
Употреба: Економија
Примери:
Овие банкомати им овозможуваат на луѓето од своите сметки да вадат готовина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи