а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкократ

мн. банкократи
Вид збор: Именка, машки род
1. Приврзаник на банкократијата.
Албански: bankokrat
Употреба: Економија
2. Поседник на голем капитал, капиталист.
Албански: bankokrat, kapitalist
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи