а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банковен

Види и: банка (ж.)
банковни
Вид збор: Придавка
Ранг: 26955
Што се однесува на банка.
Англиски: banking Албански: i bankës, bankiar
Употреба: Економија
Примери:
банковен капитал
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК