а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкет

мн. банкети
Вид збор: Именка, машки род
Свечен ручек или вечера во чест на некого или при некоја прослава.
Англиски: banquet
Примери:
Утревечер прави банкет за синот што му оди војска.
Беше приреден банкет за учесниците на симпозиумот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи