а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банка

мн. банки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2605
1. Установа за парично и кредитно работење.
Англиски: bank Албански: bankë
Употреба: Економија
Примери:
Парите ги чуваше во нашите банки.
Се вработи во банката.
Банките имаа многу пари и кредитираа насекаде.
2. Зграда во која е сместена установата за работа со парични средства на граѓаните и на правните субјекти.
Англиски: bank Албански: bankë
Употреба: Архитектура и градба
3. Пара со вредност од десет денари.
Примери:
Му даде осум банки.
Му даваше по некоја банка.
4. Вложените пари на сите играчи во едно делење карти при коцкањето.
Англиски: bank
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК