а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкар

мн. банкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15506
Лице што се занимава со банкарски, парични работи.
Англиски: banker Албански: bankier
Употреба: Економија
Примери:
Банкарот му препорача поволен кредит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК