а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банкарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Банкарска дејност.
Англиски: banking Албански: veprim bankar
Употреба: Економија
Примери:
Во стопанството главно место имаат банкарството и трговијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи