а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бандит

мн. бандити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15078
Разбојник, друмски разбојник.
Англиски: bandit
Примери:
Бандити од ридиштата ги напаѓале градовите и селата.
Изведенки
бандитски прид.
бандитскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК