а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бандерола

мн. бандероли
Вид збор: Именка, женски род
1. Лента од хартија со царински или даночен жиг; се обвива околу предметите што биле подложени на царинење.
Англиски: banderole Албански: banderolë
Употреба: Економија
2. Хартиена етикета на стоката со која се докажува дека е платен данок.
Англиски: banderole Албански: banderolë
Употреба: Економија
3. Пискул или гајтан на труба.
Албански: gajtan, xhufkë
Употреба: Музика и танц
4. Лента на која виси барабанот.
Албански: rryp
Употреба: Музика и танц
5. Знаменце на копје, катарка и сл.
Англиски: pennant Албански: varëse, stringëll
6. Рекламна лента на обвивката на книга.
Англиски: jacket Албански: kopertinë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК