а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бандера

мн. бандери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12951
Столб за електрична, телеграфска и друга инсталација.
Англиски: pole
Употреба: Технологија
Примери:
улична бандера
телефонска бандера
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК