а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банда

мн. банди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4500
1. Толпа, група, дружина што врши злосторства.
Англиски: gang Албански: bandë
Употреба: Правда
Примери:
Арамиско-качачките банди го пљачкосувале селото и вршеле терор на неговото население.
2. Оркестар (особено воен) од лимени инструменти.
Англиски: band Албански: bandë, orkestër
Употреба: Архаизам , Музика и танц