а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бандажира

бандажираат; бандажирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41693
Преврзе, преврзува рана, скршеница да не биде подвижно; става бандаж.
Англиски: bandage
Употреба: Медицина
Изведенки
бандажирање ср.
глаг. им.