а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банана

мн. банани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5783
Тропско дрво со големи лисје и со жолтеникави долгнавести плодови што се јадат.
Латински: Musa paradi Англиски: banana Албански: bananë
Употреба: Ботаника
Примери:
Бананата му се истопи в уста.