а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банализација

мн. банализации
Вид збор: Именка, женски род
1. банализирање
Англиски: trivialization Албански: banalizim
Примери:
Се спротивставува на тенденцијата за банализација.
2. Тоа што е резултат од банализирање.
Албански: banalizim
Примери:
Таква банализација не може да се дозволи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК