а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

банален

банални
Вид збор: Придавка
Ранг: 6975
обичен, излитен, секојдневен, општ
Англиски: trivial Француски: banal
Примери:
Мојата работа е обична, банална.
Оваа игра е монотона и банална.
банални примери
случајна и банална споредба
Работата е сосема банална.
Изведенки
1. банално прил.
Пример: Звучи банално.
2. баналност ж.
мн. баналности
Пример: Баналностите се дел од нашиот свет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК