а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бам

Вид збор: Извик
Ранг: 9022
За подражавање силен звук со низок тон што трае кратко (обично од камбана, од пушка, од тапан).
Примери:
Камбаната бие: Бам!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК