а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бамка

бамкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. тропа, удира
Англиски: beat Албански: godas
Примери:
Цел ден бамка.
2. тепа
Англиски: beat Албански: rrah
Употреба: Разговорно
Примери:
Не туку го бамкај детето.
3. дрдори, мрмори
Англиски: mumble Албански: murmuritje
Употреба: Разговорно
Изведенки
бамкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК