а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бамбус

мн. бамбуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20361
Вид тропска трска висока од 25 до 30 метри што се користи за мебел, за спортска опрема и сл.
Латински: Bambusa arundinacea Англиски: bamboo Албански: bambus
Употреба: Ботаника
Примери:
Бамбусите се брануваа на слабиот ветрец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК