а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бал

мн. балови
Вид збор: Именка, машки род
Свечена вечерна игранка само за поканети гости, обично во сала.
Англиски: ball
Примери:
Виенски бал.
Бал на вода.
Бал со маски, маскенбал.
Изведенки
балски прид.
балскиот
Пример: балски фустан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи