а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балка

мн. балки
Вид збор: Именка, женски род
1. вид слива
Англиски: plum Албански: lloj kumbulle
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Земјоделство
Примери:
Овоштарникот со балки многу роди.
2. Вид тиква, бела тиква, обично за печење.
Англиски: pumpkin Албански: lloj kungulli
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Земјоделство
Примери:
Оваа зима ќе јадеме печени балки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК